İş İlanı: CCNP Sertifikası Sahibi Kıdemli Network Uzmanı Arıyoruz.

Akademi

Amazon EC2 ’un en temel servislerinden biridir. Amazon Web Servisleri’ni öğrenmeye ilk olarak EC2 ile başlamakta fayda var.

Web Uygulama Geliştirme

Amazon EC2 Nedir? AWS Nasıl Kullanılır?

Amazon EC2 ’un en temel servislerinden biridir. Amazon Web Servisleri’ni öğrenmeye ilk olarak EC2 ile başlamakta fayda var.

EC2 Servisinin Özellikleri Nelerdir?

 • Bulut sisteminde kiralanabilir sanal bir makina oluşturur.
 • Verilerimizi sanal sürücülerde stoklamamıza olanak sağlar.(EBS)
 • Sanal makineler arası yük dağılımını ayarlar.(ELB)
 • ASG(Auto Scaling Group) ile servislerimizi ölçeklendirir.

Özelliklerden de anlaşılacağı üzere EC2 birçok servisin sıkıştırılmış hali gibidir. Eğer bulut yapısını anlamak istiyorsanız EC2 servisini bilmeniz ve kullanmanız işleri kolaylaştıracaktır.

AWS konsoluna giriş yapalım ve EC2 ile bir sanal makina başlatalım;

 • Sağ üst köşede yer alan “Region” menüsünden size en yakın bölgeyi seçmeyi unutmayın. Çünkü EC2 servisi bölge temelli çalışır ve servis ücretlendirmelerini de buna göre yapar.
AWS Console

 

 • Instance başlatacağımız zaman ilk olarak karşımıza AMI seçeneği çıkmaktadır. AMI, serverda başlatacağımız işletim sistemi ve yazılımı temsil eder. Burada Amazon Linux 2 seçimini yapıyoruz.
AMI
 • Sonrasında seçmiş olduğumuz makinenin tipini belirlememiz gerekmektedir. Bu aşamada makinemizin gücünü belirlemiş oluyoruz. Ben ücretsiz olabilen t2.micro tipini seçtim.
Instance Type
 • Configurasyon aşamasında birçok ayar karşımıza çıkıyor. Burada VPC ayarı default olduğu sürece değişiklik yapmadan devam edebiliriz. Depolama alanı olarak EBS Volume kullanılmaktadır, buradaki değerleri de olduğu gibi bırakalım. Güvenlik grupları Instance etrafında bir firewall görevi görmektedir. Güvenlik açısından burada yapacağımız atamalar önemli. Linux makineye erişebilmemiz için ilk olarak SSH portunun dinlenebilir olaması lazım. Kaynak olarak kendi IP adresim seçiyorum ve bu sayede Linux makineye yalnızca belirtilen IP adresi üzerinden SSH ile erişilebilir. Ayrıca Instance’in internet trafiğine açık olabilmesi için HTTP özelliğini de ekliyoruz.
Securtiy Group Amazon LB
 • Son olarak Instance başlattığımızda anahtar çifti oluşturuyoruz. Anahtar çifti Amazon makineye bağlanırken SSH’a giriş yapabilmemizi sağlar. Anahtar çiftini indiriyoruz.
Keypair Amazon Load Balancer

Amazon EC2 ‘ye SSH ile Erişim

Ssh Terminal Amazon Load Balancer
 • sağlanabilmesi için daha önceden belirlediğimiz Security Group’un port 80’i dinliyor olması lazım. Apache yükleme işlemi aşağıdaki gibidir;

Amazon Load Balancer terminal

Instance Public IP adresini Browser’da görüntüledik. Apache test sayfası görüntülenmektedir.

Apache

Hello World

 • Terminale yukarıda belirtileni yazarak kendi index sayfamızı oluşturabiliriz. Aynı şekilde Instance oluştururken User Data kısmına Script girerek istediğimiz opsiyonlarda yükleme gerçekleştirebiliriz.

Hepsi bu kadar, artık kendi uygulamalarımızı ya da web sitemizi Amazon Web Servis’i kullanarak tasarlayabiliriz.

📌 YouTube SEO Videoları Nasıl Yapılır ?” adlı blog yazımızı da okumak isterseniz buraya tıklamanız yeterli..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir