İş İlanı: CCNP Sertifikası Sahibi Kıdemli Network Uzmanı Arıyoruz.

Akademi

Amazon ELB Elastic Load Balancer’lar uygulamamızın uc kısmında bulunan ve internet trafiğini çoklu sunuculara dağıtmayı sağlayan sunuculardır.

amazon elb ile uygulama ölçeklendirme heraklet bilişim teknolojileri
Web Uygulama Geliştirme

Amazon ELB ile Uygulama Ölçeklendirme

Load Balancing nedir?

Temel olarak Load Balancer’lar uygulamamızın uc kısmında bulunan ve internet trafiğini çoklu sunuculara dağıtmayı sağlayan sunuculardır.

Şekilde görüldüğü üzere EC2 instance’lerimiz ve uygulamalarımız öncesinde uc noktada Load Balancer bulunmaktadır. Böylelikle bir kullanıcı bağlantı kurduğu zaman direkt olarak EC2 Instance yerine Amazon LB’a erişir. Kullanıcı bağlantı kurmak istediği uygulamaya Load Balancer’ın yönlendirmesi ile ulaşır. Load Balancer isminden anlaşılacağı üzere uygulamalar üzerine gelen yükü dağıtır, görüldüğü gibi kullanıcılar aynı Instance erişememektedir. Yani yük dengelenmiş oldu.

Hangi Durumlarda Load Balancer Kullanılır?

⦁ Çoklu Instance’lere gelen yük dağılımını dengelemek
⦁ Uygulamalarımıza tek bir noktadan erişim sağlamak istediğimizde (DNS)
⦁ Instance’lerin hata ya da aşırı yük sonucu çökmesinin önüne geçmek amacıyla
⦁ Uygulamamızın belirli aralıklarla durum kontrolünü yapmamız gerektiğinde
⦁ Ayrıca websitenize SSL sağlamak istediğimizde(HTTPS) Load Balancer bunu sağlamaktadır.
⦁ AWS serverları arasında yüksek geçerlilik seviyesine sahiptir. Yani bir bölgede kesinti olduğu zaman uygulamamız çalışmaya devam eder.

AWS Load Balancer Tipleri?

AWS 3 çeşit Load Balancer tipine sahiptir.
1. Classic Load Balancer (v1 – eski jenerasyon) – 2009
2. Application Load Balancer (v2 – yeni jenerasyon) – 2016
3. Network Load Balancer (v2 – yeni jenerasyon) – 2017
Yenilikler ve daha ileri uygulamaların kullanılması için yeni jenerasyon LB kullanımı önerilir. Burada Application Load Balancer kullanımından bahsedeceğim. Network Load Balancer’ın çok sağlam altyapı ihtiyacı olduğunda daha fazla ücret ödeyerek kullanılabileceğini bilmemiz yeterli.
AWS konsolunda EC2 kısmına geldikten sonra sol tarafta bulunan Load Balancing sekmesinden yeni bir Load Balancer oluşturuyoruz. Karşımıza çıkan 3 farklı tip arasından üzerinde HTTP/HTTPS balonu olan Application Load Balancer’ı seçiyoruz.

Karşımıza çıkan ilk aşamada LB ismini ve dinleyicileri belirliyoruz. HTTP 80 portunu dinlemekteyiz. Daha önce de belirttiğim gibi Load Balancer’lar 3 farklı geçerli bölgede çalışabilmektedir. Hepsini seçtikten sonra ilerleyip tüm bağlantıları dinleyen bir Security Group oluşturuyoruz.

  • Son olarak Instance başlattığımızda anahtar çifti oluşturuyoruz. Anahtar çifti Amazon makineye bağlanırken SSH’a giriş yapabilmemizi sağlar. Anahtar çiftini indiriyoruz.

Sıradaki adımda oluşturduğumuz Target Group’a instance ekliyoruz. Alt kısımda eklenebilecek instance görünmektedir. Bu şekilde yapılan işlemleri kontrol edip Load Balancer’ı oluşturuyoruz.

Load Balancers kısmına geldiğimizde oluşturduğumuz Load Balancer’ı görebiliyoruz. Burada sarı renkle görülen State kısmının Provisioning’den Active hale geçmesi biraz zaman alacaktır. Sebebi Target Group’a eklediğimiz instance Health Check’ten geçmektedir. Yine Amazon LB’ın Availability Zones olarak 3 farklı yerde de çalıştığını görebilirsiniz. Listeners kısmında ise kural olarak Target Group içerisinde bulunan instance 80 portu ile Forward ediliyor. Burada kural ekleyebilir ya da değiştirebiliriz, aynı zamanda Security Group panelinden instance yalnızca Load Balancer üzerinden erişilebilir yapabilirsiniz.

Security Group kısmından oluşturduğumuz instance ait Security Group’u seçiyoruz. Inbound Rules kısmından HTTP kaynak kısmını All iken daha önce oluşturduğumuz Load Balancer’a ait Security Group yapıyoruz. Böylelikle instance erişim yalnızca Load Balancer uç kısmından gerçekleşiyor.

📌 YouTube SEO Videoları Nasıl Yapılır ?” adlı blog yazımızı da okumak isterseniz buraya tıklamanız yeterli..