Akademi

alexa-siralamasi-nasil-yukseltilir
Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu için Alexa’nın 7 Kullanım Alanı

Merhaba, bu konumuzda Alexa’nın ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kullanıldığını sizlerle paylaşmayı hedefliyoruz. Yazıyı okuyup anlatılanları yaparsanız rakiplerinizden bir adım önde olacağınızdan eminiz!

Alexa Nedir ?

Alexa web sayfalarına istatistik sunan bir web sitesidir. Abd merkezli olup amazon tarafından yönetilmektedir. Sizin veya rakiplerinizin web sayfalarının trafiğiyle ilgili sonuçlar gösterir. Alexa kullanıcılardan ve kendi arama robotlarından derlediği verileri sunar. Alexa ücretli yardımcı bir sitedir. Size rakip analizi yaptırmakla beraber sitenizin SEO sorunlarıyla ilgili de yardımcı olur. Bunlara örnek verecek olursak; backlink hatalarınızda veya yanlış site bağlantılarınız olduğunda sizi uyarır.
Alexa’yı nasıl kullanırız sorusunu cevaplayalım. Öncelikle bir Alexa hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Bunun için iki farklı yol izleyebilirsiniz.
İlki bireysel Alexa hesabı ikinci olarak ise ajans hesabıdır. Eğer bir şirket çalışanıysanız ve sizden başkalarıda bu program ile çalışacaksa ajans hesabını kullanmanızı tavsiye ederiz.
alexa-siralamasi-nasil-yukseltilir

Yardımcınız Alexa…

Kolay kullanımı ile Alexa kullanıcılarına yardım etmekte çok başarılıdır. Rekabetin artmasıyla beraber insanların gelişmek için yardıma ihtiyacı olabilir. Sizi yönlendiren haberdar eden ve uyaran bir asistanı kim istemez ki? Yeni projeler oluşturup bu projelerinizle tek tek ilgilenebilirsiniz. İşte Alexa’nın sizin için sunduğu bazı özellikler şunlardır:
Gösterge Paneli: Öncelikle yapmanız gereken bir proje oluşturmak. Bu alan tam olarak bunun için var. Projelerinizi oluşturup, isimlendirip, düzenlemenizi sağlar.
İçerik Paneli: Sitenizle alakalı konu arattığınızda size ilgili istatistikleri sunan araçtır. Buradan ilgili sonuçları karşılaştırabilirsiniz. Mesela hangi ilgili konular daha çok aranmış veya bu kelimelerde hangi siteler önde görebilirsiniz. Aynı zamanda ilgili kelimeyle alakalı haberleri de size gösterir. Böylece sizin gündemi takip etmenize olanak sağlar.
Seo-Nedir-Ne-Ise-Yarar

SEO

Site Denetimleri:  Buradan sitenizle alakalı SEO çalışmalarınızı izleyebilir ve size düzeltmeniz gereken konuları önerir. Sitenizin SEO performans ve kullanılabilirlik gibi konularda yardımcı olur. Buradan sitenizin SEO raporlarını çıkartıp inceleyebilirsiniz. İncelemelerinizde size sitenizde hangi konularda hatalar olduğunu ve düzeltmeniz gerektiğini detaylı olarak gösterecektir.
Sayfa İçi Seo Denetleyici: Sayfalarınızın aramalar için ne kadar iyi optimize edildiğini kontrol etmenizi sağlar. Eksikleriniz varsa düzeltmeniz için sizi uyarılar gönderir.
Rakip Anahtar Kelime Analizi: Bir çok rakibinizin anahtar kelime trafiğini görüntüler. Tabii bu sizin de bilmeniz gereken oldukça önemli bir bilgidir. Rakipleriniz hangi kelimeden fazla trafik alıyorsa siz de bu mecrada boy göstermelisiniz ki rekabet edebilesiniz.
Rakip Backlink Denetleyici: Bu aracı kullanarak rakiplerinizle kendi sitenizin backlinklerini karşılaştırabilir ve yeni backlink alanları bulabilirsiniz.
Anahtar Kelime Zorluk Aracı: Sitenizle alakalı bir anahtar kelime aratın. Sonuçlarda size arattığınız kelimeyle ilgili alternatif anahtar kelimeler sunulacaktır. Bu kelimelerin ne kadar aratıldığı ve rakiplerin ne kadar kullandığı bilgisini de içermektedir.
Ses Anahtar Kelime Payı: Arattığınız anahtar kelimelerde hangi sitelerin daha çok trafik aldığını ve küresel alanda hangi sıralamalarda olduğunu görmenizi sağlar.
hedef-kitle

KİTLE

Kitle İlgi Aracı: Aranılan web sitesinin hangi katagorilerde hangi kelimelerde ve nasıl bir kitleye hitap ettiğini gösterir.
Kitle Çakışma Aracı: Bu araç sayesinde ilgili aramalarda sizinle beraber hangi sitelerin trafik sağladığını görebilirsiniz.

YARIŞMACILAR

Siteye Genel Bakış: Bu araç size sitenizin istatistiklerini sunacaktır. Gerekli yerlere yönlendirilmenizi ve istatistikleri daha iyi kavramanızı sağlayan ön sayfa gibi düşünebilirsiniz.
Site Anahtar Kelimeleri: Sitenizde bulunan anahtar kelimelerinizin size ne kadar trafik getirdiğini görebilmenizi sağlar. Organik anahtar kelimelerin yanında ücretli kelimeler de vardır. Bu araç size tüm bunların istatistiğini sunacaktır.
Site Tarayıcısı: Seçilen anahtar kelime üzerinde önce hangi sitelerin geldiğini filtreleri kullanarak kontrol edebilirsiniz.
Site Karşılaştırmaları: En fazla 10 adet siteye kadar karşılaştırma yapabilmenizi sağlayan araçtır. Sitelerin trafiklerini grafik halinde size sunar.
Bağlantı Veren Siteler: Seçtiğiniz bir sitenin verdiği linkleri görmenizi sağlar. Hangi site nereye link vermiş bilmek önemli!
En İyi Siteler: Ülkelere veya global olarak sitelerin sıralamasına bakmanıza olanak sağlayan araçtır. Alexa sıralaması baz alındığı için ilk bir kaç sayfa çok tanıdık gelebilir.
Yazar: Ferhat Ustaoğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published.