Web Uygulamaları Penetrasyon Testleri

Sızma testipenetrasyon testi ya da pentest adıyla anılan işlemler, Bir web uygulamasını daha güvenli hale getirmek için yapılan hizmettir. Bu sayede uygulamanın verimli ve nitelikli bir şekilde hizmetini sürdürebilmesi sağlanır. Web Uygulama Sızma Testi, simüle edilen siber saldırılar aracılığıyla, Web Uygulamasının istismar edilebilir tüm ayrıntılarını belirleme amacını taşır. Belirlenen tüm özellikler, aslında tüm bilgi sisteminizin güvenlik alt yapısına ait özellikler olarak öne çıkar. Dolayısıyla güvenliğinizin güçlü ve zayıf olduğu tüm noktaları belirlemenizin yanında, olası istismarlar hakkında iç görüler elde edilmesini sağlar.

Simüle edilen siber saldırıların, gerçek dünya koşullarına uyumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi büyük öneme sahiptir. Bu sayede olası saldırılara karşı hazırlıklı ve karşı koyabilen Web Uygulama Güvenliği oluşturulabilir. Web Uygulamaları, kullanıcılara çeşitli hizmetler sunmak ve erişilebilirlik kalitesi yüksek uygulamalar olarak öne çıkar. Bu özelliği aynı zamanda çok çeşitli kötücül saldırılara da sürekli bir şekilde açık olması anlamına gelir. Bu türlü uygulamalara sızmak, uzun süreli ve fark edilmeden sistemde kalınabilmesi, kişisel ve hassas bilgilere erişim olasılığını gündeme getirir. Dahası bilgilerin değiştirilmesi, çalınması ve çeşitli amaçlarla kullanılması, doğrudan oluşturulan hırsızlıklar ve çeşitli zararlarla sonuçlanan elim olayların zincirleme yaşanmasına sebep olabilir.

Cyber Security Heraklet

Web Uygulama Güvenlik Testleri

Genellikle beş aşamalı bir çalışma yapılır ve simüle edilen saldırılar öncesinde, web uygulamasıyla ilgili çeşitli verilerin elde edilmesi sağlanır. Bu aşamalar Keşif ve Planlama, Tarama, Erişim Elle Etme, Erişimin Sürdürülebilirliği ve Analiz olarak tanımlanır.

Keşif ve Planlama Aşaması

Web Uygulama Sızma Testi için gerçekleştirilecek test yöntemlerini belirlemek amacıyla, testin amacı ve buna paralel kapsamının belirlenmesi işlemlerin ilk aşamasını oluşturur. Ardından potansiyel güvenlik zafiyetlerini daha iyi belirleyebilmek ve ilgili sistemin nasıl çalıştığının anlaşılması için gerekli istihbarat toplanması işlemleri gerçekleştirilir.

Tarama Aşaması

İzinsiz erişimler sırasında web uygulamasının verebileceği yanıtların belirlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilen, dinamik ve statik analizler bu aşamada gerçekleştirilir. BU sayede gerçek zamanlı ve olası sızmalara karşı sistemin verebileceği yanıt seviyeleri belirlenir.

Erişim Elde Etme

Bu aşamada mühendislerin çeşitli senaryolara bağlı olarak uyguladığı saldırılar, sistemden veri çalma, trafiğe yapılan müdahaleler gibi kapsamlı sızma denemeleri gerçekleştirilir. Aşamanın amacı olası sızmaların oluşturabileceği sonuçların net bir şekilde gözlemlenmesi, ortaya çıkabilecek zararların boyutlarının hesaplanmasıdır. Olası tüm güvenlik açıklarına yönelik sızma operasyonları bu aşamada gerçekleştirilir.

Erişiminin Sürdürülebilirliği

Bu aşamada herhangi bir güvenlik açığı kullanarak sisteme erişim sağlamış olan bir kötücül aktörün, fark edilmeden sistem içerisinde ne kadar varlık gösterebileceğini belirlemeye yöneliktir. Bazı sızma operasyonlarında elde edilen erişimler, aylar boyunca fark edilememe özelliğine sahiptir. Elbette böylesi uzun süreli erişimler, süreklilik arz eden ve boyutları çok yükselebilen zararların oluşmasına neden olur. Bu türlü yetkisiz erişimlere karşı, web uygulamalarının güvenlik alt yapılarının hazırlıklı olmasının sağlanması zorunludur.

Analiz Aşaması

Erişilebilen hassas veriler, sömürüye konu olan güvenlik açıklıkları, sistem içerisinde tespit edilemeden kalınan süre gibi ayrıntıların bulunduğu raporlama aşaması, analiz aşamazını oluşturur. Raporlamayla sunulan tüm bu veriler, olabilecek tüm saldırılara karşı, web uygulamasının sahip olması gereken güvenlik duvarı düzeyi ve çözümlerinin net bir şekilde belirlenmesini sağlar. Sahip olunan Web Uygulaması Güvenlik Duvarının hangi saldırılar altında nasıl yanıtlar verebileceği önceden belirlenir. Web Uygulaması Sızma Testi sayesinde, güvenlik duvarının ihtiyaç duyduğu tüm geliştirmelerin hangi yönde ve nasıl yapılabileceği belirlenir.

What is penetration testing heraklet

Web Uygulaması Sızma Testi Yöntemleri Nelerdir?

Web Uygulama sızma testi gerçekleştirilirken, mühendislerin başvurduğu çeşitli yöntemler bulunur. Bunlar Harici test, dahili test, hedef test olarak tanımlanır.

Harici Test

Bir kurumun web uygulamasının kendisini, kurumun web sitesi, kullanılan e-posta servisleri, alan adı sunucuları hedeflenir. Bu hedeflere gerçekleştirilen saldırılarla erişim elde edilebilmesi amaçlanır. Değerli olan verilere ulaşılabilmesi için çok yönlü çalışmalar gerçekleştirilir.

Dahili Test

Güvenlik duvarının içerisinden sağlanabilecek erişimler sonucunda, elde edilebilecek verilerle ilgili çalışmanın yapıldığı yöntemdir. Çeşitli senaryolar kullanılarak simule edilen bu aşamada, kimlik bilgileri ve değerli bilgilere erişilebilmek için çeşitli sızma çalışmaları gerçekleştirilir. Bu sayede olası saldırılar karşısında uygulamanın sahip olduğu güvenlik özellikleri belirlenir.

Hedefli Test

Hedeflenmiş, ilgili güvenlik personelinin saldırıdan haberinin olduğu ve test uzmanlarıyla birlikte çalıştığı bir senaryo izlenir. Burada amaç kötücül bir aktörün bakış açısıyla gerçekleşen saldırının, güvenlik personeli tarafından öğrenilmesi ve karşı konulması amacıyla yapılabileceklerin deneyimlenmesidir. Gerçek zamanlı bir geri bildirim ve değerli bir eğitim sonucu oluşturur.

Web Uygulaması Sızma Testi, çok yönlü ele alınan ve belirli güvenlik standartlarına uyularak gerçekleştirilen çok değerli bir siber güvenlik belirtecidir. Alanında tecrübeli mühendislerimiz aracılığıyla gerçekleştirilen test, Web Uygulama Güvenlik Duvarınızın en güncel ve en güçlü halde olabilmesini sağlayan öneme sahiptir.

İletişim

Mehmet Demir

Mehmet Demir

Heraklet Chief Information Security Officer

Mehmet Demir, bilgisayar yazılımı endüstrisinde kanıtlanmış bir çalışma geçmişine sahiptir. Uzmanlıkları arasında Güvenlik Duvarları, Anahtarlama, Sys-Admin, Veri Merkezi ve Ağ İletişimi konuları yer almaktadır. İş geliştirme uzmanı Mehmet Demir Erciyes Üniversitesi’nden Elektronik ve Telekomünikasyon alanında Ön Lisans Derecesi bulunmaktadır.

Telefon: 0 552 237 29 68

Siber Güvenlik Önlemleriniz Saldırı Karşısında Ne Kadar Güvenli?

Yakın Zamanda Gerçekleşen
Siber Saldırılar

Siber saldırılar tüm dünyada her an gerçekleşmektedir. Kullanıcı veri ihlali ve hassas bilgi hırsızlığı her kurum için önlem alınması gereken tehdit ve risklerdir. Siber Güvenlik önlemlerini aşan saldırıların nelere mal olduğunu gelin hep birlikte inceleyelim.

Siber Savunma Kurumların Siber Saldırılara Karşı Alabilecekleri Önlemler Dizisidir. Hackerların Amansız Ataklarına Karşı Heraklet Daima Yanınızda!

HERAKLET SİBER GÜVENLİK VE SAVUNMA HİZMETLERİ

 • Antivirüs

  Trojan, Worm, Keylogger, CryptoLocker virüsleri kurumunuzda felakete yol açmadan Heraklet’ten Kaspersky, Eset, Sophos, WatchGuard gibi antivirüs ürünlerini temin edebilirsiniz.

 • Firewall

  Kurum bilgisayar ağ altyapınızı Heraklet tarafından geliştirilen Skyron  Firewall UTM Cihazı ile siber ataklara karşı kuvvetlendirin. Siber Saldırı Tespit ve Önleme, Veri Kaybı Önleme, Antimalware, Web Filtreleme, İçerik Filtreleme, gibi bir çok özellik Skyron bünyesinde hizmetinizde.

 • Sızma Testi

  Bilgisayar sistemilerine, local ve wide area network yapılarına veya web uygulamalarına Heraklet bünyesindeki, CEH ve TSE sertifikalı Güvenlik Uzmanlarınca kurumsal düzeyde BDDK, ISO, EPDK ve TSE uyumlu sızma testi yapılmaktadır.

 • Siber Güvenlik Danışmanlığı

  Network altyapısının güncel siber saldırı vektörleri ve zafiyetleri göz önünde bulundurularak uçtan uca tasarlanması ve muhtemel saldırılara karşı koyabilir hale getirilmesi ve raporlanması.

 • Kaynak  Kod Analizi

  Yazılımların dağıtım ve satışından önce OWASP sertifikalı siber güvenlik uzmanlarımız tarafından analiz edilerek zafiyet analizi yapılması işlemidir.

 • SIEM Çözümleri

  Veri güvenliği için kurumların geliştirmesi gereken stratejilerin tam anlamıyla yüksek teknoloji, güncel metodlar ve kendini kanıtlamış güvenlik cihazlarıyla kurguluyoruz.

NEDEN BİZ?

BİZİ FARKLI KILAN 6 ÖZELLİĞİMİZ

 • conversations-4872_af60b258-251e-41af-b238-dfb706d7b3d4

  Hızlı Yanıt

  Destek sistemimizden yahut telefon destek hattımızdan gerçekleştirdiğiniz destek taleplerinin %95’ini* aynı gün çözüyoruz. Türkiye’nin yahut dünyanın neresinde olduğunuz farketmeksizin, cihazınız ya da sisteminizle alakalı sorun tespit ve anahtar kilit çözüm önerilerimizi sizlere sunuyoruz. (*2019 KPI Sonuçlarımıza göre)

 • diploma-2983_a6bb0b64-dbc1-431e-ac00-a83597982a0

  Yetkinlik

  20 yılı aşkın bir süredir dış kaynak IT kullanımında, Veri Merkezi Kurulumundan, hassas kurumsal Ar-Ge projelerine, Bilişim Teknolojileri ve Bilgisayar Bilimi’nin teoriden pratiğe dönüştürüldüğü endüstriler ve uygulama türlerinde deneyim kazandık.

 • messaging-app-4876_473fc710-9ecc-4785-9e78-8c9f00ae9498

  Uluslararası Tecrübe

  Çağın gerekliliği olan globalleşmenin şirketimizin bir çok alanına nüfuz etmesini hedefliyoruz. Yurtdışı pazarlarda rekabet gücü yüksek ve ülkemizi temsil etmeye layık ürünler geliştiriyoruz. Gelişen teknolojileri yakından deneyimlemek ve yön vermek için uluslararası konferansların rutin konuşmacıları ve konuklarıyız

 • flag-2979_1fd1d414-4b4f-4887-a94a-493ba8e0b0c7

  Proje, İnşa, Destek

  Şirketiniz için iş yararını tam olarak anlayarak teknoloji çözümlerini tasarlıyor, değerlendiriyor, gerekçelendiriyoruz. Teklifimiz karşılıklı mutabakatla anlaşmaya döküldükten sonra, projelendirip taahhüt ettiğimiz zaman diliminde sisteminizi inşa ediyor ve olağan & olağanüstü sistemle ilgili her durumda destekçiniz oluyoruz.

 • source-code-1900_d2c3a8cb-9d49-47a9-aa2d-152f24e446d6

  IT’de Tek Adres

  Donanım, yazılım yönetimi ve diğer ilgili teknoloji ihtiyaçları dahil BT altyapınızın tüm yönleri hizmet portföyümüz kapsamına giriyor. Veri merkezi kurulumundan, endüstriyel fabrika otomasyonlarına, ihtiyaca dönük uygulama geliştirmeden (Web&Mobil), siber güvenlik operasyonlarına, ürün ve hizmet portföyümüzle Türkiye için çalışıyoruz.

 • happy-emoji-2947_45d5bb03-c67d-4e73-a316-a5e7f4a9f2f7

  100% Müşteri Memnuniyeti

  Ön fizibilite, teklif, anlaşma süreçlerinde belirtilen tüm maddelere uygun hizmet vererek, müşteri memnuniyeti ana merkeze oturtarak ilişkilerimizi yürütüyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerin sürekliliği ve ilk günkü performansını koruması için 7/24 destek hizmeti veriyoruz.

Siber Saldırganlar Tarafından Hacklenmeden Önce Kendinize Şu Soruyu Sorun

Güvende Miyim?

Cevap Size Bir Tık Kadar Yakın,