İş İlanı: CCNP Sertifikası Sahibi Kıdemli Network Uzmanı Arıyoruz.

Akademi

Merhaba, bu yazımızda sizlere yazılım dünyasının olmazsa olmazlarından Git ve GitHub nedir, nasıl kullanılır, yapısı nasıldır gibi temel bölümlerden bahsedeceğiz.

git ve github kullanımı heraklet bilişim teknoloijileri
Geliştirici Araçları

Git ve GitHub Kullanımı | 1. Bölüm

Merhaba, bu yazımızda sizlere yazılım dünyasının olmazsa olmazlarından Git ve GitHub nedir, nasıl kullanılır, yapısı nasıldır gibi temel bölümlerden bahsedeceğiz. Keyifli okumalar ☺️

Eğer blog yazımızı sesli olarak dinlemek isterseniz buraya tıklayarak SoundCloud üzerinden dinleyebilirsiniz

Git Nedir ve Ne İşimize Yarar ? 

 Git,versiyon kontrol sistemidir yani SVN (Subversion) alt sürüm anlamına gelmektedir. Herhangi bir projede beraber çalışmanız gereken bir ekibiniz varsa ve aynı dosyalar üzerinde işlem yapmak durumundaysanız kullanmanız gereken bir sistemdir. Çünkü çalıştığınız dosyalar üzerinde çeşitli değişiklikler yapıyorsunuz ve bu değişiklikler diğer ekip arkadaşlarınızın yaptığı değişikliklerle zaman zaman çakışıyor olabilir.Bu sorunu ya da verilerin kaybolması sorununu çözmek amacıyla Git kullanabilirsiniz.

Git’in size sağladığı yararlardan bir diğeri ise projeniz üzerinde herhangi bir çakışma varsa sistem bunu algılar ve size hangi değişikliğin kaydedilmesini istediğinizi sorar. Aynı zamanda geçmişe yönelik revizyonları da tutarak geri dönmeniz gereken bir kısım olursa kolayca geri dönebilirsiniz.Böylece olası tüm sorunları engellemiş olursunuz.

Peki, GitHub Nedir ?

GitHub, versiyon kontrol sistemleri için kullanılan uzak bir depodur. Birçok yazılımcının üzerinde değişiklikler yaptığı ve bu değişiklikleri depoya gönderdiği sosyal kodlama alanı olararak da tanımlayabiliriz.

GitHub üzerinden yapılmış bir projenin kopyasını alıp üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilir ya da kendi projenizi yükleyebilirsiniz.

Git Kurulumu

Git Kurulumu
  • Daha sonra Windows işletim sistemi kullananlar için 32-bit ya da 64-bit seçeneği çıkacaktır. Bilgisayarınıza uygun olan kısma tıklayarak indirmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Mac OS için indirme otomatik olarak başlayacaktır.
Downloading Git
  • İndirme işlemi tamamlandığında Git’i konsol yardımıyla kullanabilirsiniz.

Eğer GitHub’ı web üzerinden değil de bilgisayarınızdaki bir arayüz üzerinden kullanmak isterseniz https://git-scm.com/downloads adresinde sol tarafta yer alan “Downloads” yazısının altında “GUI Clients” seçeneği yer almaktadır. Buraya tıklayarak “GitHub Desktop’ı” indirebilir ya da https://desktop.github.com/ bu adrese tıklayarak indirmeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Gui Clients

 

 Eğer GitHub’a üyeliğiniz bulunmuyorsa https://github.com/ adresinden üye olabilirsiniz.

GitHub’a ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz ama yayınladığınız repolar “public” olup herkes tarafından görüntülenecektir. Kendinize veya ekibinize özel kodlar paylaşıp GitHub üzerinden görüntülenmesini istiyorsanız belirli bir ücret karşılığında buna sahip olabilirsiniz.

GitHub, öğrencilere bu konuda da yardımcı oluyor ve siz mezun olana kadar GitHub Pro hesabını ücretsiz bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Okul e-postanıza gelen mail ile hesabınızı aktive edebilir ve kodlarınızı “private” hale getirerek rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı zamanda GitHub sizin bir portfolyonuzdur.İlerleyen zamanlarda herhangi bir şirkete başvurursanız GitHub’a yüklediğiniz projeler size referans olacaktır.

GitHub Üzerinden Diğer Projeleri Nasıl İnceleyebiliriz?

Yazılım konusunda kendinizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka farklı kodları görüp okumanız gerekmektedir.Böylece farklı algoritmalar kurup bakışınızı genişletebilirsiniz. Bu konuda yine yardımınıza GitHub koşuyor. https://github.com/ adresinde sol üstte yer alan Explore kısmından birçok projeyi inceleyebilirsiniz.

İncelediğiniz projenin dosyalarını, GitHub Desktop uygulaması sayesinde sağ tarafta yer alan “Clone in Desktop” yapabilir ya da direkt zip şeklinde de indirebilirsiniz.

Kod üzerinde değiştirilen, eklenen kısımları detaylı bir şekilde görebilirsiniz.

Proje İçeriklerine Göz Atalım

1-Code

Explore kısmından herhangi bir projeyi seçtiniz ve incelemeye başladınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacaktır.

Sağ üst köşede bu projeyi kaç kişinin kullandığını, kaç izlenim ve yıldızlanma aldığını ve kaç kişinin bu projeyi incelemeye aldığını görebilirsiniz. Peki ama hiç bilmediğiniz bir projeyi sadece kodlarına bakarak nasıl anlayabilirsiniz? Bu aşamada bizlere ek yardımcı olarak her projeye eklenenilmesi gereken “Readme.md” bulunmaktadır. Projeyi yayınlayan kişiler aşağıdaki görseldeki gibi, proje hakkında markdown formatında özet bir bilgilendirme belgesi ekler.Bu özet kısmı da okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

README.md

2-Issues

Code kısmının da hemen yanında Issues  yer almaktadır. Bu kısmı proje üzerindeki görevler olarak düşünebilirsiniz. Projenin içinde eğer sorunlar varsa buradan görüntüleyebilirsiniz. Problemler çözüldükçe buradaki problemler kapatılır.

     Issues kısmında yer alan Milestones ise kilometre taşı olarak geçmektedir ve belli görevleri nitelendirir. Projeniz bir takım modüllerden oluşuyorsa eğer modüllere bitiş tarihleri atayarak ilerlemenizi kontrol altına alabilir ekibinizle koordineli bir şekilde çalışabilirsiniz.

Milestones

Issues kısmına istediğiniz “labellar’ı” ekleyerek projenizi düzenli hale getirebilirsiniz.Böylelikle incelediğiniz projelerdeki buglara ya da herhangi bölüme daha kolay erişebilirsiniz.Ayrıca projenizi inceleyen kişilere kolaylık sağlayabilirsiniz.Labellara tıklayarak kodun gerekli kısımlarını görüntüleyip araştırabilirsiniz.

 Label

3-Pull – Request

Bir projeye katkıda bulunmak istiyorsanız yaptığınız değişiklikle birlikte proje sahibine pull request göndererek sizin katkınızın da master dosyalarına merge edilmesini talep edebilirsiniz. Bu sayede kod bilginizi ve GitHub bilginizi artırmış olursunuz. Bir projeye pull request yapan kişilere aşağıdaki görseldeki gibi ulaşabilirsiniz.

4-Wiki

Bu bölümde ise proje hakkında ayrıntılı bir dokümantasyon yer almaktadır. Pagelerden oluşan wiki kısmında, genellikle büyük projeler yol haritası, plan gibi pageler paylaşarak yapılan projeyi size olabildiğince açıklamaya çalışır.Her projenin wiki kısmında dokümantasyon bulamayabilirsiniz.Çünkü bazı proje sahipleri dokümantasyon hazırlamakla uğraşmayıp README.md kısmında ya da kodlar üzerinde gerekli açıklamaları yapar.

5-Insights

Proje üzerindeki verileri, değişiklikleri grafiklere dökülmüş halde ulaşabileceğiniz kısım ise insights’dır. Bu kısımda kaç tane issues olduğunu, pull request sayısını, contributors yani projeye katkı sağlayan kişileri, kimlerin commit ettiğini, kod frekansını görüntüleyebilirsiniz. Insights kısmı çok aktif olan ve birçok geliştirici tarafından geliştirilen projeler kaliteli projelerdir. Proje hakkında istediğiniz istatiksel değerlere buradan ulaşıp fikir edinebilirsiniz.

Umarım Git ve GitHub kullanımı hakkında sizlere katkı sağlayan bir yazı olmuştur.Serimizin ilk yazısının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Bir sonraki yazımızda Repo oluşturmak, Git – Bash üzerinden projeyi GitHub’a yüklemek gibi diğer önemli konuları ele alacağız.Git ve GitHub Kullanımı / 2.Bölüme buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sağlıkla ve beklemede kalın…

📌 “Teknik SEO Yapılacaklar Listesi | 1. Bölüm ?” adlı blog yazımızı okumak için buraya tıklamanız yeterli..