İş İlanı: CCNP Sertifikası Sahibi Kıdemli Network Uzmanı Arıyoruz.

Akademi

React vs Vue hangisini kullamalısınız heraklet bilişim teknolojileri
Geliştirici Araçları

React vs Vue Hangisini Kullanmalısınız ?

HTML, CSS ve JavaScript uzun yıllar front-end geliştricileri tarafından web uygulama yazmak için kullanıldı. Mobil uygulamaların, sosyal medyanın ve internetin yaygınlaşması ile birlikte farklı platformlarda geliştirilebilen daha kullanışlı ve kullanıcı ile etkileşime girmesi gereken web uygulamalarına ihtiyaç duyuldu. Daha etkili kod yazmak, yazılan kodların kendi içinde yönetimini kolaylaştrmak gibi ihtiyaçlar üzerine Angular, jquery, Vue.js, React gibi frameworkler ve kütüphaneler geliştirildi. Bu yazımızda React vs Vue kıyaslanarak hangisinin daha kullanışlı olduğu incelenmektedir.

Vue.JS Nedir ?

Vue.js bir ön yüz altyapısıdır.Kullanıcı tarafında yani tarayıcı da çalışan JavaScript uygulamalarını yazmak için kullanılan bir JavaScript framework’üdür. Kullanıcı etkileşimi için kullanılan Vue.js hızlı ve performanslıdır. Söz dizimi (syntax) kolay ve anlaşılırdır. Vue.js kolay ve anlaşılır olmasından dolayı bu framework’ü yeni öğrenen kişiler için oldukça avantajlıdır. Kısacası hızlı bir öğrenme eğrisi sunmaktadır.

Vue nedir ve avantajları nelerdir heraklet bilişim teknolojileri

VUE.Js’in Avantajları Nelerdir ?

  • Devasa bir topluluğa sahiptir.
  • Projelere kolayca entegre olması Vue.js’i kullanıcı dostu yapmaktadır.
  • Çok yönlü, sürdürülebilir ve proggressive bir frameworktür. Yani küçük bir html ve JavaScript kodu ile çok kolay bir biçimde kullanıcı etkileşimli bir web uygulaması geliştirilebilir.
  • Vue.js daha yeni bir framework olduğundan dolayı diğer frameworklerin en iyi özellikleri ile harmanlamıştır.

EURONEWS, BLINK, ADOBE, XIAOMI, ALIBABA, WIZZAIR gibi pek çok şirket Vue.Js kullanmaktadır.

REACT Nedir ?

React, kullanıcı ara yüzleri geliştirmek amacı ile Facebook tarafından geliştirilen ve hala geliştirilmeye devam edilen popülaritesi yüksek bir JavaScript kütüphanesidir. Arkasında büyük ve kurumsal bir firma olması en büyük avantajlarından biridir. React kütüphanesi üzerine başka kütüphaneler elenebilir ve bu da React’ı esnek kılmaktadır. React öğrenmek için iyi bir JavaScript bilgisi gerekmektedir. Bu koşul, React’ı yeni öğrenen kişiler için zorlayıcı bir faktördür.

React nedir heraklet bilişim teknolojileri

React bir framework değil kütüphanedir ve sanal DOM yapısını kullanır. Hızlı bir performans göstermesinin en büyük nedeni yapacağı değişiklikleri önce sanal Dom üzerinde yapıp, daha sonra asıl değişiklikleri gerçek (real) DOM üzerinde yapmasıdır. JSX formatını kullanılmakta ve bu sayede JavaScript içine HTML yazılabilmektedir. Açık kaynak kodludur. HTML içine JavaScript kodu değil, JavaScript içine HTML ifadesi yazılabilir olması en büyük avantajlarındandır.

UBER, NETFLİX, AIRBNB, FACEBOOK, PINTEREST, INSTAGRAM, AMAZON gibi şirketler React’ı aktif olarak kullanmaktadır.

React vs Vue Karşılaştırma Sonucu

Eğer basit ve hızlı ilerleme istiyorsanız Vue.js tercih etmelisiniz. Çünkü Vue’yü öğrenmeye başladığınızda pek çok doküman bulabilirsiniz. Büyük projeler geliştirmek istiyorsanız bu konuda uzman bir yazılımcı ve gelişmiş dokümanlar bulmakta zorlanabilirsiniz. Türkçe dil desteği olmadığı için İngilizce bilmek çok önemlidir.

React ise Vue.js’e göre öğrenmesi oldukça zaman alan bir kütüphanedir. Arkasında büyük bir topluluk yani geliştiriciler bulunmaktadır. Bu da öğrenirken karşılaştığınız zorluklara karşı daha rahat çözümler bulmanızı sağlamaktadır. React’ın en büyük dezavantajı config, structure gibi yapılara sahip olması ve bunların zor anlaşılmasıdır. Bu noktada bizim önerimiz, önceliğinizi React’a vermenizdir. Her ne kadar öğrenmesi Vue.js’e göre daha zor olsa da çok fazla dokümanı olması, bir çok büyük projede kullanılıp olumlu sonuçlar vermesi ve arkasında Facebook gibi kurumsal bir şirketin olması React’ı daha kullanışlı hale getirmektedir.