Akademi

Teknik SEO yapılacaklar listesi heraklet bilişim teknolojileri
Sosyal Medya

5 Bilinmeyen Yönüyle SEO [2021]

SEO NEDİR ?

SEO (Search Engine Optimization) en yenilikçi dijital pazarlama stratejisidir. Site İçi SEO ve Site Dışı SEO olarak ikiye ayrılır. SEO’nun ne işe yaradığından bahsedelim mi? İnternet aleminde işlerinizi yürütüyorsanız, yükselmenizi sağlayacak akla gelen ilk şey SEO olmalıdır. Zaman içerisindeki değişimler insanları her zaman gelişmeye ve geliştirmeye yöneltmiştir. SEO da insanların internetteki sitelerini geliştirme çalışmalarıdır. SEO’ya genel bir bakış açısıyla bakarsak hem arama sonuçlarında daha fazla yer kaplamanız hem de tıklama oranını artırmanız için oldukça önemlidir. Özgün içerik üretmek, makale yazmak ve backlink yapmak SEO ile uğraşanlar için çok önemlidir. Bunun dışında çok fazla alt başlığa sahip çok yönlü bir çalışma gerektirir.

seo-fotografi-heraklet

Site İçi SEO (On-Site SEO)

Site İçi SEO sizin için ne ifade ediyor? Site İçi SEO kendi sitenizdeki başlıklara, anahtar kelimelere, açıklamarınıza dikkat etmenizi sağlar. Ürünlerinizi sürekli güncel tutmanız, verdiğiniz link çıkışlarına dikkat etmeniz gibi konuları ele alır. Doğru başlık ve anahtar kelime kullanımları yapılan aramalarda kişilerin sizi bulmalarını kolaylaştırır. Bu sebeple kullanıcıların neler arattığını ve rakiplerinizi belli aralıklarla analiz etmeniz gerekmektedir.
Link çıkışlarından da bahsedelim. Link çıkışı yapılacak sitenin kalitesi, link çıkışı yapılacak sitenin konusu, link çıkışının adedi önemli konulardır. Verdiğiniz linkin sizin konunuzla bağlantılı olması gerekiyor. Kullanıcı ve google gözünde değer kaybetmemek için buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Link adedi konusunda içerik uzunluğu ile doğru orantılı olarak yapılacak link sayısı belirlenmelidir. Gelelim kaliteye google tarafında link çıkışı yaptığınız sitenin kalitesi sizin sitenizin kalitesini de belirlemektedir. Link çıkışı yaptığınız site kaliteli olmalı ve içeriğiniz ile alakalı olmalıdır.
Anahtar Kelimeler: Bir kullanıcı internette neyi arattığı zaman karşısına çıkmak istiyorsunuz? İşte bu soruya verdiğiniz yanıtlar sizin anahtar kelimelerinizdir.
Meta Etiketleri: Asıl amaç kullanıcıya site hakkında bilgi vermektir. Sadece kullanıcıya değil arama motorlarına da sayfanın ne ile alakalı olduğunu anlatır.
Başlıklar: H1-H6 olarak başlık etiketleri bulunmaktadır. Google hiyerarşiyi seven bir tavır sergiler. Bu sebeple sayfanızda yazdığınız yazıları arama motoruna net belli etmeniz Google gözünde artı puan almanızı sağlayacaktır.

URL Yapısı: URL, bir web sitesinin alan adı, kullanıcının bulunduğu sayfanın kategorisini ve/veya web sayfasının içeriğini içeren bilgidir. URL’lerdeki kelimelerin daha anlaşılabilir olması için arasına “-” konulmalıdır.Kullanıcıya kolaylık sağlamak için uygun URL yapısı seçmek çok önemlidir. Uzun terimler tüm tarayıcılarda düzgün görünmeyebilir.

Kırık Link Kontrolü: Tıkladığınız zaman karşınıza düzgün bir sayfa çıkmıyorsa tıkladığınız link kırık linktir. Amacımız hedef kitleyi sitemize/hesaplarımıza çekmek olduğu için kırık linkleri sürekli temizlememiz ve doğrularını girmemiz gereklidir. Kırık linkleri otomatik olarak bulan siteler ve uygulamalar mevcuttur.
Site Hızı: Araştımalar gösteriyor ki, bir siteye tıkladığımız zaman 3 saniyeden kısa süre içerisinde site açılmıyorsa o siteyi terk edip başka siteyi ziyaret ediyoruz. Sitenize tıklamış kişiyi kaybetmek istemezsiniz, bu sebeple site hızına çok dikkat edilmelidir.
Mobil Görünürlük: Günümüzde mobil cihazların kullanımı diğer cihazların bir hayli önündedir. Ziyaretçileriniz için sitenizin mobil uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Mobilde site görünümü, hızı, yazıların boyutu… dikkat edilmesi gereken özelliklerin başında gelmektedir.
search-console-heraklet

Site Dışı SEO (Off-Site SEO)

Site dışı seo çalışmalarınızı yapabilmeniz için başlıca bilmeniz gereken şeylerden biri backlinktir. Google Analitics, Search Console gibi siteleri de yardımcınız olarak kullanabilirsiniz. Unutmayalım ki SEO iyi yapılırsa size zaman ve para kazancı olarak geri dönecektir. Fakat bilinçsizce yapılırsa spamlara ve hatta sitenizin banlanmasına neden olabilir. Bu kadar önemli olan bir işi herkes yapabilir mi diye soracak olursanız bunun için kapsamlı bir çalışma gerekmektedir. Peki backlink nedir, bunun cevabını gelin alt başlıkta inceleyelim.

Backlink Nedir?

Backlink bir internet sitesinin adresini başka bir internet sitesine link verilmesi olarak tanımlanabilir. Bir çeşit yol tabelası da diyebiliriz. Backlink vermek çok önemli olduğu gibi kolayca yapılabilir fakat yapacağınız yerler sizin sitenizden kötü bir konumda olmamalı. En hassas olunması gereken noktalardan biri backlink alınan sitelerin güvenilirliği ve kalitesidir.
Backlink alınması sırasında, mümkün olduğunca kalıcı olabilecek internet sitelerinin linklerinin alınması önemlidir. Bunun içinde yardımcı olabilecek bir site var sitenin adı ahrefs olup backlink checker a girdiğinizde sizden site url’si isteyecektir. Kendi sitenize de buradan bakabileceğiniz gibi backlink yapacağınız sitelerinde dr(domain rate)sinede bakabilirsiniz. eğer sizinkinden daha düşükse başka bir site bulmanızı tavsiye ederiz, mesela 50,60,70, bunlar gayet iyi puanlardır.
mobil-gorunum

Backlink Çeşitleri

Backlink genel olarak link bırakmak olsa da nereye ve hangi şekilde bıraktığımıza göre de değişkenlik gösterir. Backlink çeşitleri de şu şekildedir;
Footer Backlink: Çok verimli olmasının yanında doğru yapılmazsa sorun doğurabilicek bir backlink türüdür. Başka bir sitenin footer’ına kendi linkinizi ekleme yöntemidir.
Paravan Blog: Başka bir siteye reklam vermek biraz maliyetli olabilir bu yüzden kendi tasarladığınız sitelere reklam ve link vermek çok daha uygun olacaktır. Fakat bu yeni sitenizi açar açmaz reklam ve link bırakmamalısınız. Özgün içerik veya ürünler eklemeli, konular üzerine düşmelisiniz yoksa Google’ın olumsuz dikkatini üzerinize çekebilirsiniz.
Aktif Blog: Blog sitelerinde kendinize bir yer edinmeli ve blog yazıları paylaşmalısınız. Bu yöntem hem blog sitelerinde var olmanız avantajına hem de linkinizi paylaşarak dikkatleri siteniz üzerine çekmenize yardımcı olacaktır.
Guest Blogging: Özellikle SEO alanında çalışanların dış platformlarda uzmanlıklarını paylaşmak için içerik ürettikleri taktiktir. Bu yöntem sayesinde marka bilinirliğiniz artar, yeni insanlarla tanışılır, backlink stratejinizi geliştirir ve her iki sitenin otoritesine katkı sağlar.
İçerik Pazarlama: Markaların hedef kitlelerinin dikkatini çekecek içerikleri hazırlayarak yeni ya da halihazırdaki müşteri kitlesinin zihninde duyusal konumlandırma çalışmalarının yapıldığı yeni nesil dijital iletişim ve pazarlama sürecidir. İçerik pazarlaması ürün satışı yapmaz hedef kitlenin marka ve ürüne dikkatini çekerek satın alma davranışlarını doğal bir şekilde gerçekleştirmeleri için yönlendirir.
Edu-Gov Backlink: Her iki tarafı da ayrı incelemek gerekirse, edu backlink resmi eğitim kurumlarından alınan backlinklerdir. Gov backlink ise resmi kamu kuruluşlarından alınan backlinklerdir.
Teknik SEO konusunda detaylı bilgi almak için “Teknik SEO Yapılacaklar Listesi | 1. Bölüm” yazımızı okuyabilirsiniz.
Yazar: Ferhat Ustaoğlu

Leave a Reply

Your email address will not be published.