İş İlanı: CCNP Sertifikası Sahibi Kıdemli Network Uzmanı Arıyoruz.

Akademi

Located in the rich fertile Golden Valleys of Munster, Dairygold has a long and proud history of producing quality-assured, sustainable gold standard cheese and dairy ingredients.

Sosyal Medya Üzerinden Milyonlar Kazanmak
Sosyal Medya

Sosyal Medya Üzerinden Milyonlar Kazanmak

Sosyal Medya Üzerinden Milyonlar Kazanmanın Kanıtlanmış 10 Yolu

Pazarlamacılar, insanlar nerede vakitlerini harcarlarsa oralara (pazarlama bütçesi ile birlikte) giderler. Geçtiğimiz yıl tarihte ilk kez, dijital reklamlara yapılan pazarlama yatırımları televizyon reklamlarını geride bıraktı. Günümüzde insanlar, sosyal mecralardalar. Neredeyse 2.5 Milyar insan, her ay en az bir sosyal medya platformunu kullanmakta ve Facebook gibi şirketler sosyal medyayı tüm dünyaya ulaştırana dek büyümeye odaklanmışlardır.

Girişimciler ve iş dünyası liderlerine göre geleneksel pazarlamadan dijital pazarlamaya geçiş, yeni kazanç sahaları yaratma ile ilgilenen herkes için önemli bir fırsat teşkil ediyor. Sadece geçen yıl Facebook reklamlarına 27 Milyar Dolar harcandı. Facebook reklam alanında uzman olarak , 2.7 Milyon dolarlık bütçeyle sadece, Facebook’un on binde birlik bir kesimine hitap edebilirsiniz. Bu da sosyal medya zemini üzerine bir işletme kurmanın ne kadar kazançlı olabileceğini göstermekte.

1. E-ticaret işletmenizi “Benzer Hedef Kitleler”e reklamlar vererek tanıtın.

“Benzer Kitleler”, işletme sahibi olarak, muhatap olmak istediğiniz müşteri portföyüne en yakın profilleri Facebook’un Makine Öğrenmesi kullanarak sizin reklamlarınız ile buluşturması anlamına gelen reklam tipidir. Reklam verenlerin verimli bir şekilde hedef kitle ile haberleşmesini sağlamak, sayısal olarak, ürün ile kullanıcıları bir araya getirmekle sonuçlanıyor.

“Benzer hedef kitleler”e yönelik reklamlar e-ticaret yapan girişimciler için potansiyel müşterilere adam çalıştırarak yada karmaşık stratejilerle insanlara ulaşmak yerine, çevik bir şekilde ulaşmayı sağlamakta. Bunun yanı sıra Facebook, tıklama başına düşük maliyet ile ideal müşterileri e-ticaret işletme sahipleri ile eşleştirerek, işletmenin satışlarında hızlı bir artış sağlıyor.

Zaman içerisinde, e-ticaret sayesinde ilgi çekici ürünler ve ilgili reklamlar ile müşterilerinizi artırabilir bu sayede yüksek meblağlar kazanabilirsiniz.

2. Sosyal Medya Fenomenleriyle İşe Başlayın

Günümüzde “influencer marketing” olarak bahsedilen dijital pazarlama türü, fenomenlerin takipçileri ile ilgilenen markalar ile kar ortaklığı veya daha farklı işbirlikleri yapmasına anlamına gelmektedir. Markalar hedef kitlelerine topluca hitap edebileceği bir platform bulamayıp diğer bir yandan “ad blocker” yani reklam engelleyiciler ile boğuşmak yerine, fenomenler ile anlaşarak, standart banner reklamlardan yada video reklamlardan daha ucuza, hedef kitlenin topluca bulunduğu bir sayfada reklam yapma şansı bulmaktadır.

Bu açıdan fenomenler, markalara ve işletme sahiplerine, kullanıcıların algıları açık yani satın almaya uygun oldukları zamanda onlarla etkileşime girmelerine olanak sağlamaktadır.

Çoğu marka, kendi hedef kitlesi için uygun fenomeni  “Influencer”ı nasıl belirleyeceğini bilemezken, influencer bulup iş yaptıktan sonra başarıyı yani yapılan işi nasıl değerlendireceğini de bilememektedir. Fenomen Ajansları ile çalışmak, işletmelere daha önce hiç talep edilmemiş olan etkin bir pazarlama kanalına erişim sağlayabilir.

3. Instagram Hikayelerine Yoğunlaşın ve İçerikler Üzerine Uzmanlaşın.

Instagram, dünyadaki en büyük sosyal medya ağlarından birisidir ve “Instagram hikayeleri”, bu platformu çok daha ileri taşımıştır. “Hikayeler” çok başarılı bir özellik olmakla birlikte, birçok kullanıcıyı Snapchat isimli uygulamadan çaldığı söylenebilir.

Birçok marka, Instagram hikayelerinin hedef kitleyle muhteşem bir buluşma noktasını keşfetmiş; bununla birlikte, düzenli olarak ilgi çekici içerik oluşturmak zaman geçtikçe giderek zorlaşmaktadır. Instagram Hikayelerinde uzmanlaştıkça, potansiyel müşterilerin etkileştiği cazibeli içerik oluşturma ile alakalı markalara değerli tavsiyeler verebilirsin.

Yapılan işe değer katma açısından, Instagram Analitics aracını kullanarak hangi içerik daha fazla ilgi çektiğini ve oluşturduğunuz içeriklerin, markanın rakiplerinin içeriklerine göre nasıl bir performans sergilediğini ölçebilirsiniz

4. Linkedin’deki Yeni Reklam Araçlarını Kullanarak İlk Hamle Avantajına Sahip Olun!

Çeşitli sosyal mecralardaki rekabete karşın, LinkedIn işletmelerin faydalı bulacağı güçlü ve dinamik reklam altyapısını, henüz yayınladı. Her ne kadar daha yeni bir sistem olması nedeniyle büyük firmalar tarafından tercih edilmese de, ilerleyen zamanlarda bu firmalar tarafında yapılan gelişmiş reklam kampanyalarını LinkedIn üzerinde görmemiz kaçınılmaz. Bununla birlikte, LinkedIn reklam araçlarına hakimiyeti sağlayan firmaların ciddi bir avantaja sahip olacağını söyleyebiliriz.

LinkedIn’in reklam ara yüzünde yer alan, müşteriler portföyüne göre yeniden hedeflenen reklamların bulunduğu ekran ve reklamın uyandırdığı etkiyi gösteren araçlar, erişilebilirliğe büyük oranda katkı sağlamaktadır.

5. İlgi Uyandıran YouTube Videoları İle Değer Yaratın

YouTube, Google’ın bir parçası olmasından dolayı her ay yaklaşık 2 Milyar insana ulaşmakta ve gelişmiş reklam imkanları sunmaktadır. Girişim sahipleri, ilgi uyandıran YouTube videolarını kullanarak, insanları kendi ürünlerinin bulunduğu Web sitelerine çekebilirler.

Neil Pate ve Brian Dean gibi influencerlar YouTube videolarından insanlara Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama ile alakalı bilgiler verip tecrübelerini paylaşıyorlar, bu sayede insanlara kendilerini tanıtıp, ilerleyen süreçte kendilerine müşteri çekiyorlar.

6. Facebook Gruplarıyla Kendinize Bir Kitle Oluşturun.

İnsanlar toplumun bir parçası olmaktan hoşlanırlar. Bu, hayatlarımızın çoğunun dijital olarak birbiriyle etkileşim içinde olmasına rağmen, geçerliliğini yitirmemiş bir durumdur. GORUCK gibi milyon dolarlık ciroya sahip firmalar, marka sadakatini geliştirirken satışları artırmaya yardımcı olan başarılı Facebook Grupları oluşturmuştur.

Harekete geçirici bir fikir etrafında inşa edilen bir iş kurmayı düşünün. GORUCK için bu fikir vatanseverlik, beraberlik ve kendini geliştirme arzusuyla ilgilidir. Sonuç olarak, GORUCK açık hava meraklıları ve macera arayanlar arasında iyi bilinen bilinen bir marka haline geldi. Marka tutkunları Facebook’ta bir araya geldiğinde şirketin başarısı oldukça pekişti.

7. Sisteminizi Sosyal Medyalara Entegre Ederek Viral Büyüme Yaratın

AirBnb, Uber ve Periscope; milyon dolarlarca ciro ve marka değerine sahip, müşterilerini sosyal medya entegrasyonu sayesinde viral olarak genişletmiş firmalardır. Her biri farklı bir şekilde uygulamakla birlikte, hepsinin ortak noktası kendi uygulamalarının entegrasyonu sayesinde hızlı büyüme sonucunu elde etmiş olmalarıdır.

AirBnb ilk zamanlarda, Craigslist platformu üzerinden apartman arandığında kullanıcıların karşısına çıkıyordu. Uber, müşterilerin arkadaşlarıyla kupon paylaşmasına izin vermesini kolaylaştırmak için, uygulamayı sosyal medya platformlarına entegre etti. Son olarak Periscope, kullanıcı Twitter’da “online” olduğunda yayın yapabilecek şekilde tasarlanmıştır.

8. Rakiplerinizin Başarılı Olamadığı Sosyal Medya Platformlarında İpleri Elinize Alın

Gelir yaratmak için sosyal medya kullanımının başka bir yolu da rekabet avantajı yakalamaktır.Rakiplerinizin tüm sosyal medya platformlarını iyi kullanmadığını ve önemli sayıda potansiyel müşterinin bu platformu kullandığını varsaymalısınız.

Eğer gereken gücü yaratabilirseniz, rakiplerinizle rekabete girmeden bütün potansiyel müşterileri kazanabilirsiniz.

9. Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçekliğin Sosyal Medyada Kullanımını Çözen İlk Siz Olun

Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik, yaşamın birçok yönünü etkilemeye hazır durumdadır. Apple, artırılmış gerçekliğe yatırım yaparken, Facebook ve Google, sana gerçeklik üzerine yatırımlarını yoğunlaştırmışlardır. Bu yeni teknolojileri potansiyel müşterilerle en iyi şekilde nasıl kullanacaklarını anlayabilenler, önemli markalarla ciddi bütçeli danışmanlık hizmetleri verecekleri gayet açıktır. Yerli bir firma olup, başta Amerika olmak üzere tüm dünyaya kamera ekipmanları satan Edelkrone firmasıda YouTube üzerinden yayınladığı videolarda artırılmış gerçeklik kullanan takipçilerinin çektiği fotoğrafları yayınlayarak, kullanıcıların artırılmış gerçekliği keşfetmelerine yardımcı olup kendi marka değerlerini de bu vesile ile artırmayı hedeflemektedirler.

10. Markaların Z Jenerasyonu ile Etkileşmesine Yardımcı Olun.

Z kuşağının bireyleri adeta sosyal medya ile bütünleşik yaşıyorlar. Bir araştırmaya göre, ortalama bir üniversite öğrencisi 11 kez Instagram ve Snapchat’e giriyor. Birçok firma yeni jenerasyonlardan müşteriler edinmek için çabalarken, siz Z jenerasyonun davranışsal tepkilerini bilip onların ilgisini markaların içeriklerine aktarmayı başarabilirseniz, markalar tarafından aranan bir profesyonel haline gelirsiniz.

Sosyal medya üzerine yatırım, milyoner oluşturma potansiyeline sahip bir iş koludur. Sizlerde bu konuda çalışmak istiyorsanız, öncelikle önde gelen markaların hedef kitleleriyle uyumlu sosyal medya pazarlama konularına hakim olmalısınız. Markaları potansiyel müşterilerle buluşturan cazip bir sosyal medya ortamı yaratmakla ilgilenen şirketlerle ilişkiler kurmak bu sayede çok daha kolay olacaktır.