İş İlanı: CCNP Sertifikası Sahibi Kıdemli Network Uzmanı Arıyoruz.

Akademi

Ücretsiz vpn kullanmanın zararları heraklet bilişim teknolojileri
Siber güvenlik

VPN Nedir & Free VPN Zararları Nelerdir

VPN Nedir ?

VPN ( Virtual Private Network ) Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. İnternet kullanıcılarının fiziksel olarak bulunmadığı bir ortamda sanal olarak bulunuyormuş gibi internet aramasına olanak sağlayan bir hizmettir. Dünyada birçok internet kullanıcısı tarafından aktif biçimde kullanılmaktadır. Normal şartlarda bir kullanıcı, internette arama yaptığında bu arama isteği önce internet servis sağlayıcısına gitmektedir. İnternet servis sağlayıcısı adres kontrolü yaparak bir problem yok ise sizi o sayfaya yönlendirir. Eğer arama, erişim yasağı olan bir site ise bu aramanın yasak olduğunu belirten sayfaya yönlendirir. Bu işlemi VPN bağlantısı kullanarak yaparsanız internette yaptığınız arama, internet servis sağlayıcısı ile değil VPN sunucuları aracılığı ile yapılır. Bu sayede hiç bir erişim engeline takılmadan istediğiniz siteye girebilirsiniz. VPN’in yararları olduğu gibi aynı zamanda free VPN’in zararları da bulunmaktadır.

VPN sadece erişim engeli olan sitelere ulaşmak amacı ile kullanılmaz.

 • İnternette gezinirken ne yapıldığının takibini zorlaştırmak
 • Fiziksel olarak bulunulan konumu gizlemek
 • Farklı ülkelerdeki içerikleri izlerken kısıtlamalardan kurtulmak
 • Daha az dijital ayak izi bırakmak
 • Arama motorlarının farklı ülkelerde nasıl listeleme yaptığını görmek
 • Şifresiz ağlarda güvenli gezinmek
 • Çeşitli kurumların kendi bilgilerini kurum içinde güvenilir bir biçim de aktarması

gibi pek çok sebepten dolayı VPN kullanılmaktadır.

Free VPN kullanmanın Zararları

Dünyada VPN hizmeti sunana bir çok şirket vardır. Bir kısmı ücretli olan bu VPN sağlayıcılarının önemli bir kısmı da ücretsizdir. Günümüzde VPN kullanıcılarının önemli bir kısmı Free VPN kullanmaktadır. Bütün VPN sağlayıcılarının bir yatırım maliyeti, elektrik tüketimi ve internet bant genişliği tüketimi vardır.

Maliyetlerinin devasa boyutlarda olduğu böyle bir sistem nasıl ücretsiz olabiliyor ?

Birçok VPN sağlayıcısının kullanıcıların internet aramalarını izlediği ve kaydettiği ortaya çıkmıştır. Bu aramalarda kişisel bilgiler, banka şifreleri, e-posta mesajları gibi bir çok bilgi bulunmaktadır. Bu bilgiler reklamcılık şirketleri, istihbarat servisleri, bilgisayar korsanları gibi pek çok kişi ya da kuruma satılabilir.

Free VPN Zararları Nasıl Engellenir ?

Free VPN kullanmanın zararlarından kurtulmak için kendi VPN’inizi oluşturabilir ya da daha güvenilir, iyi gizlilik koşullarına sahip bir Premium VPN tercihinde bulunabilirsiniz. Premium VPN kullanarak bilgi hırsızlığı, siber saldırı, kişisel verilere izniniz olmadan erişim gibi karşılaşabileceğiniz sorunlara karşı muhatap alacağınız bir şirketin olması sizi güvenli kılmaktadır. Aynı zamanda Premium VPN sağlayıcıları internet araması yapacağınız zaman, hangi verilerinizi kayıt altına alacağını bildirdiği için size bir seçim hakkı sunmaktadır.

Açık kaynak kodlu OpenVPN kullanarak kendinize ait bir VPN sunucusunu dakikalar içerisinde kurmanız mümkün. Güncel OpenVPN yazılımını kullanarak size özel sunucularda bilgi güvenliğinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca Microsoft Azure, AWS, Google Cloud ve DigitalOcean gibi bulut sistemlerinde sunucu kiralayarak güvenilir VPN uygulamaları kullanabilirsiniz. Ücret ödemeden uzun süre deneyim sağlayan ya da aylık ücretlerin oldukça makul olduğu bulut sistemlerinde kurabileceğiniz uygulamalar;

 • Outline VPN
 • I2P
 • Algo VPN
 • Streisand
 • Psiphon

Eğer kendi oluşturduğunuz VPN ya da Premium VPN yerine Free VPN kullanmak istiyorsanız bu hizmeti daha güvenli hale getirmenin yolları vardır.

 • İlk olarak indirmek istediğiniz Free VPN uygulamasının güvenilir olduğuna dikkat etmelisiniz. Birçok Free VPN uygulaması aslında içinde zararlı yazılımlar bulunan güvensiz uygulamadır.
 • Tarayıcımızda arama yaparken güvenli mod penceresini kullanmalıyız.
 • Farklı işler için farklı e-posta adresleri kullanırsanız e-postalarınızdan biri ele geçirilse dahi bütün bilgileriniz çalınmamış olur.
 • Şifre belirlerken farklı kombinasyonlarda ve uzun şifreler belirleyin. Böylelikle şifrelerin kırılması zorlaşır.
 • Anti virüs programları kullanarak bilgisayarınız gelebilecek saldıra karşı daha güvenli olur.