İş İlanı: CCNP Sertifikası Sahibi Kıdemli Network Uzmanı Arıyoruz.

Akademi

yazılım nedir ve yazılıma nereden başlanır heraklet blişim teknolojileri
Yazılım

Yazılıma Nasıl ve Nereden Başlamalıyım ?

Son yıllarda mobil telefonların hayatımıza girmesiyle ve çok fazla bilgisayar kullanılmasıyla insanların kullandığı yazılım araçları gelişti. Bu durum günümüzde pek çok insanın yazılıma başlama hevesini de tetiklemiş oldu. Bunun neticesinde insanlar sıklıkla Yazılıma Nasıl ve Nereden Başlamalıyım sorusunu sormaya başladı. Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle en temel kavramı bilmemiz gerekiyor. Yazılım nedir?

Yazılım Nedir ?

Yazılım, Türk Dil Kurumu’nun tanımına göre bir bilgisayarda donanıma hayat veren ve bilgi işlemde kullanılan programlar, yordamlar, programlama dilleri, belgelemelerin tümüdür. Yazılım ilk etapta bilgisayarlar ile hayatımıza girmiştir. Günümüzde ise pek çok farklı aygıtı birbirine bağlamak ve haberleştirmek için de kullanılan bir araçtır. Bir benzetme yapacak olursak aygıtlar bir orkestradaki enstrümanlara, yazılım ise bu enstrümanları kontrol eden bir orkestra şefine benzemektedir.

yazılım nedir heraklet bilişim teknolojileri

Neden Yazılıma Başlamalıyız ?

Yazılıma neden başlamalıyız sorusunun cevabı, ne yapmak istiyoruz sorunun cevabında gizlidir. Yazılımlar sayesinde kendi mobil uygulamanızı geliştirebilir, web site tasarlayabilir, birçok cihazı uzaktan kontrol edebilir ve oyun geliştirebilirsiniz. Yazılıma başlamadan önce bir alanı seçmeniz hem motivasyonunuzu artırır hem de anlamanızı kolaylaştırır. Yazılıma başlamaya karar vermeden önce çok iyi araştırma yapılmalıdır. Çeşitli blog yazıları okunmalı, yazılım ile ilgili videolar izlenmeli, sektördeki yazılım firmalarının web siteleri ziyaret edilmelidir. Bu konuda ne kadar çok kaynaktan bilgi edinirsek hem yazılımın ne olduğunu, hem de ne yapmamız gerektiğini anlamamız kolaylaşacaktır.

Yazılım arka planında çok fazla koddan oluşur. Kod ise istediğimiz yazılımı yazabilmek için kullanılan simge ya da simgeler dizisidir. Yapmak istediğimiz yazılım çeşidine göre farklılaşan programlama dilleri de farklılık arz eder.

Yazılıma Hangi Programlama Dilinden Başlamalıyım ?

Esasında hangi programlama diline başlayacağımızı hangi alanda yazılım geliştirmek istediğimiz belirler. Çünkü her yazılım çeşidinin programlama dili de farklıdır. Genel olarak tavsiye edilen ilk programlama dili C dilidir. Az fonksiyon bulundurması, esnek bir dil olması en önemli avantajıdır. C Programlama dilinde çoğu programlama dilinin ana kaynağı ve ilham kaynağıdır. C ile grafik ve oyun yapabilir, robot tasarlayabilirsiniz. C programlama dilini öğrendikten sonra artık özelleşmeye başlayabilirsiniz.

Yazılım programlama dilleri nelerdir heraklet bilişim teknoljileri

Yazılımı Nereden Öğrenebilirim ?

Eğer yazılım öğrenmeye kesin kararlıysanız, lise ve üniversitede bununla alakalı bölümler seçebilirsiniz. Eğer kendi kendinize öğrenmek istiyorsanız bunun için çok çeşitli öğrenme ortamları bulunmaktadır. Youtube’da birçok programlama dili ile ilgili sayısız video bulunmaktadır. Bu videoları izlemeye başlayarak giriş yapabilirsiniz. Udemy gibi online platformlarda ilk önce ücretsiz kurslara başlayabilirsiniz. Eğer gerçekten ilginizi çektiyse ücretli kursları satın alabilirsiniz. Çoğu programlama dilinin kendi web sitesi bulunmaktadır. Dokümantasyon olarak onları da okuyabilirsiniz. Programlama ve yazılım ile ilgili pek çok kitap bulunuyor, onları da okuyabilirsiniz. Yüz yüze eğitim veren kurumlardan da yararlanılabilir.

Yazılım Geliştirirken Ne Yapmalıyım ?

Programlama dillerini öğrenmek yabancı bir dil öğrenmek gibidir. Yabancı dili öğrenmenin yolu o dilin konuşulduğu coğrafyaya gitmekse herhangi bir programlama dilinin konuşulduğu coğrafya ise bilgisayardır. Bu yüzden bilgisayar ile oldukça haşır neşir olmalısınız. Süreli pratik yapmalı ve bu konuda özverili olmalısınız. Tüm programlama dilleri bir amaç için ortaya çıkmıştır. Öncelikle o amacı öğrenmeli ondan sonra o dili öğrenmeye karar vermelisiniz. Yazılım sabır işidir ve süreklilik ister. Bir kod yazarken arka planda bir matematik ve algoritmik yaklaşım vardır. Günlük hayattaki olaylara karşı algoritmik yaklaşırsanız işiniz daha da kolaylaşır. Yazılıma giren insanların yaptığı en büyük hata, o konu ile alakalı videoları izleyip geçmektir. Videoyu durdurun ve gördüklerinizi kişisel bilgisayarınızda siz de yazın. İlk başlarda gördüklerinizin aynısını yazmaktan vazgeçmeyin. Bu yöntem, programlama dilinin imlasına uyumunuzu arttıracaktır.

Kopyala-yapıştır mantığından uzak durun. Gördüğünüzü elle yazmak ile kopyala-yapıştır yapmak aynı şey değildir.

İngilizce kaynak okumak çok önemlidir. Maalesef bazı programlama dilleri için Türkçe kaynak bulmak çok zor olabiliyor. Bu kitaplar ve kurslar için de geçerlidir. Pes etmeyin, yazılıma başlayan pek çok kişi zorlandığı ya da yapamayacağına inandığı anda bırakıyor. Bir kod yazdığınızda süreç şöyle ilerlermektedir:

  1. Yazmaya başlarsınız ve o yazdığınız kod çalışmaz.
  2. Bir hata alırsınız sonra o hatayı internet arayıp diğer yazılımcıların nasıl çözdüğüne bakarsınız.
  3. Daha sonra öğrendiklerinizi deneyerek, kod çalışana kadar inat edersiniz.
  4. Böylelikle başarılı bir kod yazılımı gerçekleştirebilirsiniz.

yazılıma nereden başlanır

Bu süreç, bu işlerde uzmanlaşan yazılımcıların dahi her gün başına gelmektedir. Zamanla basit hatalar almazlar ama bu hata aldıkları gerçeğini değiştirmez. Hata alıp programlamayı bırakmak istediğiniz o an, yazılımcı olmayı gerçekten isteyip istemediğinizin test edildiği andır. Gerekirse mola verin ama bırakmayın. Yardım almaktan çekinmeyin. Sürekli araştırın, sorun öğrenin. Bu yazıyı buraya kadar okuduysanız başka araştırmalar yapmaya devam edin .

Yazılıma Yardımcı Youtube Kanalları